Hiiumaa 10. külade päev oli asjalik ja rahvarohke

Selleks, et kurjale sügisilmale mitte jalgu jääda, peeti Hiiumaa 10. külade päeva tavapärasest varem, septembri algul Emmaste avatud noortekeskuse ees ja sees. Ilm oligi suvine ja tuuletu, masti tõmmatud lipud vaid õige pisut hõljumas.

 Tervitusi Hiiumaa külade rahvale tõid maavanem Riho Rahuoja, Emmaste vallavolikogu esimees Merike Kallas, Eesti külaliikumise Kodukant juhatuse liige Urmas Kristal, Romeo Mukk Viljandimaalt Kuhjavere külast ja Ester Tammis Hiiumaa Kodukandist. Sõnavõttudes rõhutati kohaliku elu väärtusi ja nende kandjate, külainimeste tagasihoidlikkust ja väärikust oma tegemistes. Esines Emmaste valla naisrahvatantsurühm Taherpill.

Noortekeskuses sai näha slaidiprogrammi 10. maapäeval toimunust. Toimusid arutelud ja jututoad, kus oma muljeid jagasid maapäevalised: Anneli Sadam rääkis ettevõtlusest külas, villa töötlemisest ja väärindamisest; Kaja Hiis sellest, kas ja kuidas saavad külad olla aastaringselt tegusad ja elujõulised; Anu Sarapuu ja Tiit Paulus koos maapäeval käinud Vahur Võsaga lahkasid jahinduse keerdsõlmi; LEADER-programmi uue perioodi ettevalmistusi tutvustas Hiidlaste Koostöökogu nõustaja Ilmi Aksli. Külavanemate ja külade ühenduste tegemistest rääkisid Romeo Mukk Kuhjaverest ja Urmas Kristal Raplamaalt.

Külamajade majandamise edulood tõid kuulajateni Hille Kõrva Kuristest (meenutuseks: Kuriste külade piirkond oli tänavu esitatud Eesti parima küla nominendiks) ja Margit Kääramees Orjakust.

Koos külade päevaga toimus Kodukandi sügislaat, mis oli sellel aastal erakordselt suur. Lisaks hiidlaste toodangule müüdi Mulgimaa sibulat ja küüslauku. Vanavara müüdi ja osteti, õnne sai proovida laadaloteriil, keha sai kinnitada kohvikus ja pakuti ka külasuppi. Lastele olid avatud töötoad ja isuga mängiti jalgpalli.

Päeva lõpus tegime kokkuvõtteid aruteludest, kus ühel või teisel moel rõhutati kodukanditunde olemasolu ja olulisust. Kohaliku kogukonna tugevnemine ja säilimine hakkab peale kohalikust inimesest endast. Tuleb lihtsalt kodust välja tulla ja toimetama hakata ka väljaspool, oma küla ja kandi heaks. Rändav külakaigas anti seekord edasi Kõrgessaare vallale.
Päeva lõpetasid Kassari näitetrupi etendus “Kassari naljakate inimeste väljanäitus” ja Paistu näitetrupi lavalugu “Kõik armastavad Roosit”.

Ühendus Kodukant Hiiumaa tänab Emmaste valda ja Emmaste avatud noortekeskust igakülgse abi eest külade päeva korraldamisel; Toomas Paapi päeva helindamise eest; kõiki müüjaid, kes oma käsitöid ja suve jooksul kasvatatut ei pidanud paljuks tulla ka teistega jagama; näitetruppe Kassarist ja Paistust, Emmaste tantsijaid; Hergo Tasujat, kes korraldas valdadevahelise jalgpallivõistluse, ja kõiki inimesi, kes külade päeval osalesid – jututubadest ja laadamelust osa saades, näitemängu vaadates või lihtsalt ilusat sügisilma nautides. Kirja sai küladepäevalisi peaaegu 300, aga ilmselt oli neid tunduvalt rohkem.

Hiiumaa külade päeva toetas Eesti Kultuurkapitali Hiiumaa ekspertgrupp.
Kohtumiseni järgmisel, 11. Hiiumaa külade päeval tuleval sügisel ja siis juba uues Hiiu vallas.

Korraldajate nimel
Ester Tammis ja Heli Üksik