Uudistes

 • EV100 tähistamine Hiiumaa külades

  Eesti peagi saabuva 100. sünnipäeva puhul on külaseltsides mõtteid ja tegusid, mitmed neist juba ka ellu viidud.

  Hiiumaal sai EV100 sündmuste tähistamine alguse 12. augustil Puski kiriku juures, millest Hiiu Lehes 18. augustil oli juba juttu. Meelde­tuletuseks: Haridusselts Edu eestvedamisel ja kogukonna kaasamisega ollakse päästmas Puski kirikut hävimisest.

 • Kuriste haridusselts tähistab sünnipäeva sportlikult

  Kuriste haridusselts saab 20aastaseks ja seltsi liikmed korraldavad sel puhul jooksuvõistluse ja kontserdi.

  Laupäeval peab selts sünnipäevapidu ning ootab külade jooksule kõiki huvilisi saare pealt ja mujaltki.

  “Eesmärgiks on veeta tunnike sportlikult ja tutvuda meie küladega niiöelda jooksu pealt,” selgitas Kuriste haridusseltsi liige Ester Teppart. Mõte jooksuvõistluse korraldamisest on küpsenud juba mitu aastat. “Meil on jooksudeks sobivad ringteed, ka pole liiklus keset Hiiumaad asuvates külades väga suur,” nimetas ta piirkonna plusse.

 • Kuriste küla aasta küla konkursil

  Tänavu osalevad liikumise Kodukant aasta küla konkursil Käina valla Kuriste kandi külad.
  Sel aastal esitas Kodukant Hiiumaa aasta küla nominendiks Kuriste külade piirkonna ehk Ligema, Taterma, Lelu, Ühtri, Aadma ja Kuriste külad.
  Konkursi hindamiskomisjon eesotsas riigikogu esimehe Eiki Nestoriga käis Hiiumaal 5. juulil ning tegi ringreisi piirkonna majapidamistes ja ettevõtetes.
  Vaatamist ja uudistamist oli küllaga, sest igal külal on oma tõmbenumbrid: Kuriste õigeusukirik, Kuriste seltsimaja, Ühtri kool, Aadma mõis, Ülo Soosteri sünnimaja ja muudki.

 • Sarve ekskursioon

  Laupäeval 30 mail toimus seltsi liikmetega ekskursioon Sarve ja Soonlepa kanti. Esimesena käisime Sarvel Kristiina Hellströmi koduaeda vaatamas ja kohusime tema huvitavate lammastega , kes lubasid pai teha ja olid väga rahulikud. Teiseks käisime Heli Hahndofi ja Kalle Talvi kodus, seal kohtusime esimeste Hiiumaa 3 alpaka poisiga. Heli viis meid seebikotta ja seal tutvusime tema toodanguga. Kolmandaks käisime Soonlepa mõisahooneid vaatamas sinna peidetud päikesemaja vaatamas. Lõpetuseks pidasime pikniku mere ääres , kus sõime kaasa toodud omavalmistatud kooke ja suupisteid. Oli väga tore väljasõit ja kõik jäid rahule . Pildid kodulehel.

 • Brüssel

   

  3 ja 4 aprillil toimus Eestimaa Kodukandi korraldatud ekskursioon Brüsselisse

  Europarlamenti. Küllakutsujaks oli Ivari Padar. Külla olid kutsutud Eestimaa külade nominendid 2013, Hiiumaad esindas Kuriste külade piirkonnast Hille Kõrva. Brüsselis võttis meid vastu Aivar Paidla. Tema tutvustas meile Europarlamendi tööd, käisime parlamendimuusiumis, kohtusime põllumajandusesindajaga Liina Grünberg, kes tutvustas vastu võetud seadusi.

  Õhtul käisime Raekoja platsil, ja mujal vanalinnas pissiva poisi ja tüdruku juures. Eriti ilus oli raekoja plats tulede mängus.

 • Hiiumaa 10. külade päev oli asjalik ja rahvarohke

  Selleks, et kurjale sügisilmale mitte jalgu jääda, peeti Hiiumaa 10. külade päeva tavapärasest varem, septembri algul Emmaste avatud noortekeskuse ees ja sees. Ilm oligi suvine ja tuuletu, masti tõmmatud lipud vaid õige pisut hõljumas.

   Tervitusi Hiiumaa külade rahvale tõid maavanem Riho Rahuoja, Emmaste vallavolikogu esimees Merike Kallas, Eesti külaliikumise Kodukant juhatuse liige Urmas Kristal, Romeo Mukk Viljandimaalt Kuhjavere külast ja Ester Tammis Hiiumaa Kodukandist. Sõnavõttudes rõhutati kohaliku elu väärtusi ja nende kandjate, külainimeste tagasihoidlikkust ja väärikust oma tegemistes. Esines Emmaste valla naisrahvatantsurühm Taherpill.

 • Hiiumaa Kodukant käis Saaremaal maapäeval

  19-liikmeline Hiiumaa esindus osales augustis Saaremaal Mändjalas toimunud Eesti külade X maapäeval “Aastaring külas”.

  Ilmi Aksli hiidlaste koostöökogust liitus Kuressaares toimunud maaelu- ja LEADER-teemalise rahvusvahelise konverentsiga, ülejäänud delegatsioon aga suundus edasi Torgu valda. Meid ootas vallavanem Tiit Põld, kes tutvustas valda ja vallamaja. Külastasime Mõntu sadamat ja vastvalminud Sõrve külastuskeskust.

 • Naised päästsid vana koolimaja

  Laupäeval pühitses Hiiumaa preester Aabraham kolme tubli naise eestvedamisel hävingust päästetud õigeusu koolimaja, kus nüüd on kohaliku rahva kooskäimiskoht.

  Hoone avamispidu sai teoks peaaegu täpselt Kuriste haridusseltsi 15. aastapäeval. “Meie piirkonnas ei toimunud midagi ja Kuriste vana koolimaja oli räämas,” meenutas Kuriste haridusseltsi juhatuse liige Hille Kõrva. Nii tulidki ümbruskonna kuue küla elanikud kokku, et asutada külaselts ja maja oma piirkonna inimeste jaoks korda teha.

  Seltsi põhilisteks eestvedajateks oli kolm kohalikku naist: Hille Kõrva, Ester Teppart ja Leida Kraavik. “Ehitusasjade ja projektide kirjutamine oli põhiliselt minu peal,” selgitas Kõrva, kes pani isegi oma maja tagatiseks, et saada pangalt ehitamiseks vajalikku laenuraha. Kannab ju PRIA toetusraha üle alles siis, kui töö tehtud, aga ehitajale tuli enne maksta.

  Artikkel ilmus ajalehes Hiiu Leht 11.09.2012

 • Setsimaja talgud. Pilt: Hillar Padu

  Talgud Taterma küla Kuriste seltsimajas

  Setsimaja talgud. Pilt: Hillar PaduKuriste haridusseltsist käis koristustalgutel ligi paarkümmend inimest. Kuid sügis, mil toimub renoveeritud seltsimaja avapidu, on alles kaugel, tööd veel palju. Haridusseltsi liikmed olid seepärast koristustalgutel täiega väljas. Iseäranis hoos oli meespool. Kümmekond meeshinge koristustöödel on tõeline jõud isegi suuremate külade ettevõtmistel.