Kuriste haridusselts tähistab sünnipäeva sportlikult

Kuriste haridusselts saab 20aastaseks ja seltsi liikmed korraldavad sel puhul jooksuvõistluse ja kontserdi.

Laupäeval peab selts sünnipäevapidu ning ootab külade jooksule kõiki huvilisi saare pealt ja mujaltki.

“Eesmärgiks on veeta tunnike sportlikult ja tutvuda meie küladega niiöelda jooksu pealt,” selgitas Kuriste haridusseltsi liige Ester Teppart. Mõte jooksuvõistluse korraldamisest on küpsenud juba mitu aastat. “Meil on jooksudeks sobivad ringteed, ka pole liiklus keset Hiiumaad asuvates külades väga suur,” nimetas ta piirkonna plusse.

9 kilomeetrise Aadma ringi põhijooksule lisaks on tähistatud 2,7 kilomeetrine Kelmiküla matkaring. Matkarajal saavad soovijad jalutada ja nautida loodust, lahendada ülesandeid ja tutvuda ümbrusega, kuhu ehk igapäevaselt ei satu. Pisemad saavad osaleda lastejooksudel.

Sünnipäevapidu korraldatakse seltsi liikmete jõududega. Suureks abiks on Lelu küla elanik Erik Lillo. “Tema kogemusi spordisündmuste kajastamisel oleks lausa patt mitte kasutada,” ütles seltsi liige Anne Mišina.

Otsimiste-muutuste aeg Kuriste haridusselts asutati 7. septembril 1997, asutaja­liikmeid oli 14. Ester Teppart ütleb, et vahepealsed 20 aastat on olnud seltsi jaoks otsimiste, avastamiste, katsetuste aeg ja paljugi on muutunud.
“Meist, noortest alustajatest, on saanud keskealised ja maailm meie ümber on muutunud kiiremaks ja rahutumaks,” ütles ta. “Hiiumaal on elu aeglasem, siiski ei ole ka meie muutustest puutumata jäänud.”

Seltsi juhatuse liige Hille Kõrva meenutas, kuidas algusaastatel otsiti, prooviti ja katsetati kõike, mida üks korralik selts peaks tegema. “Olid külapäevad, laadad, igasugused koosviibimised, nii oma üritused kui teiste ettevõtmiste külastamine, lisaks suured plaanid, suured eesmärgid ja oma näo otsimine,” meenutas Kõrva.
Seni suurim väljakutse ja ponnistus on olnud seltsi­maja. Aastatel 2006–2012 ehitati Kuriste kiriku kõrval asuv kunagine õigeusu koolimaja seltsimajaks ning selleks kulus suur osa seltsi liikmete energiast ja vabast ajast.

Paarikümne aasta jooksul on muutunud ka soovid ja vajadused ning avardunud võimalused. “Kui algaastatel oli katsetuste aeg, siis praegu võib öelda, et on võimaluste aeg,” ütles Kõrva. “Elu ise pakub meile tegevust ja rakendust, üks tee viib teiseni, peame ainult suutma ja jaksama pakutavast kinni haarata.”

Külaelu korraldajad

Seltsil on praegu veerand­sada liiget. Kõrva arutles, miks kohalikud elanikud on tahtnud olla Kuriste haridus­seltsi liikmed. Ta oletas, et see võib olla soov kuuluda kuskile, olla koos teistega, tegutseda piirkonna hüvanguks, hoida korras üks osa saarest tulevaste põlvede jaoks… Või ka hoida koosmeelt läbi ühise tegutsemise, ehk ka isiklik rahulolu saavutustest ja koos vananemine…

Ühe plussina tõi Hille Kõrva veel, et seltsi liikmetel on võimalus osaleda õppereisidel, mida korraldavad Hiidlaste koostöökogu ja Kodukant Hiiumaa.
“Oluline on koosmeele hoidmine sel pisikesel maalapil,” lisas seltsi liige Anne Mišina.

Tänavu esitati Hiiumaa Kuriste küla ka aasta küla konkursi kandidaadiks – see on suur tunnustus. Hille Kõrva loodab, et selts on omakandi küladele loonud rikkama ja võimaluste­rohkema elu: “Ei ole ju piire, et kas oled seltsi liige või mitte – meie ette­võtmistel võivad osaleda kõik.”

http://www.hiiuleht.ee/2017/09/kuriste-haridusselts-tahistab-sunnipaeva-sportlikult/