EV100 tähistamine Hiiumaa külades

Eesti peagi saabuva 100. sünnipäeva puhul on külaseltsides mõtteid ja tegusid, mitmed neist juba ka ellu viidud.

Hiiumaal sai EV100 sündmuste tähistamine alguse 12. augustil Puski kiriku juures, millest Hiiu Lehes 18. augustil oli juba juttu. Meelde­tuletuseks: Haridusselts Edu eestvedamisel ja kogukonna kaasamisega ollakse päästmas Puski kirikut hävimisest.

5. augustil kogunes Putkaste külaseltsi rahvas koos ümberkaudsete küladega tähistama traditsioonilist suve­lõpupidu, kus saadetakse lapsed ja noored taas kooli­teele ja antakse kaasa soov, et nad jõuaksid alati koju tagasi. Seekordne oli EV100 üritus “Terves kehas terve vaim”, kus seltsi eest­vedamisel sündis kingitus oma kogukonnale: rajati võrkpalliplats ja esimene turniirgi sai vihmahoogude vahel maha peetud. Vaatamata halvale ilmale tuli kokku pea sadakond inimest. EV100 plaat sai kinnitatud siiski samas asuva külakiige külge, sest palliplatsi posti külge kinnitamine oleks ohuks mängijaile. Sügis­päevad teadagi lühikesed, kuid alles mõned päevad tagasi kostsid hämaruses platsilt palli­mütsud…

9. septembril kutsus Kuriste Haridusselts kokku oma külad, seltsi sõbrad ja koostööpartnerid, et tähistada vääriliselt EV100 kogukonnafotomontaažiga “Meie külade pered oma kodulävel”. Pildistamas käisid oma kandi inimesed Hillar ja Maie Padu. Pildile said Kuriste külade piirkonna kõik 86 elamut ehk suitsu, vaid üksikud pildid neist ilma pererahvata. Külainimesi valdas mõnus elevus, kui nad oma maja ja pere pilti stendidelt otsima asusid. Kuna samas tähistati ka Kuriste Haridusseltsi 20. aastapäeva, oli tervitajaid palju ja pidu rahvarohke. Päeva lõpuks andis meeldejääva kontserdi, kus korraga musitseeris 22 inimest, Uhtna Mandoliinide Orkester.

Sel aastal on ees veel üks EV100 üritus: nimelt Hiiumaa tuntuima naljamehe Miku Kaarli 155. sünnipäeva tähistamine. See toimub täna, 13. oktoobril algusega kl. 13. Esmalt minnakse Käina surnuaial Miku Kaarli hauale ja sealt edasi siirdutakse Kaigutsisse, kus asub Miku Kaarli uuendatud puuskulptuur ja naljameest tutvustav tahvel. Just sinna EV100 plaat kinnitatakse. Edasi siirdutakse Jürka juurde, kus on kaetud väike suupistelaud, Miku Kaarli nalju loevad seal seltsi Kaarel ja Leena liikmed.

Kingitusi tuleb aina juurde: Kõpu piirkonna arendusselts Valguskiir tahab teha EV100 kingituse ja korrastada Kõpu Külamäe kiigeplatsi, kus igal aastal süüdatakse jaanituli, toimuvad suvesündmused, muuhulgas ka populaarsed Kõpu poolsaare külade päevad, mis ka turistide ja suvehiidlaste seas populaarsed. Vaja on uut suurt kiike, mida külaselts oma jõududega teha ei jaksa. Vaja on uuendada välimööbel, vaja on uut lipumasti ja ühe külaelaniku kingitusena valminud tantsupõrandat on ka juba vaja parandada… Veel on kavas kõrval­asuvast Kõpu rahvamaja kilbist tuua elekter kaabliga peoplatsile. Samuti on kavas teha uus Kõpu poolsaare külade nimedega vai. Külaseltsi eestvedajad ütlevad: “Lõime külade vaia maasse Kõpu poolsaare külade püsimise nimel 2008. aastal. Nüüd teeme samasuguse, aga seekord lisame kirje “Eesti Vabariik 100”, et Eesti riik ikka püsiks! Külaselts otsib toetajaid ja küll saab asi ka teoks!”

See, milliseks meie kingitus ja pidu kujuneb, on meie endi teha. Ootame põnevusega, milline saab olema just Sinu küla kingitus. Pea kõigis valimislubadustes peetakse oluliseks koostööd küladega ja seltsidega. Laseme valimis­tulemustel settida. Ja kui me ise kõike ei jaksa, siis otsime kaasamõtlejaid vastvalitute seast ja vahendeid nende abiga.

Kingitusi saab Eesti juubeliks ja oma kogukonna heaks teha kuni 2020. a veebruarini.

Ester Tammis
MTÜ Ühendus Kodukant juhatuse liige, EV100 Kodukandi koordinaator

http://www.hiiuleht.ee/2017/10/ev100-tahistamine-hiiumaa-kulades/