Setsimaja talgud. Pilt: Hillar Padu

Talgud Taterma küla Kuriste seltsimajas

Setsimaja talgud. Pilt: Hillar PaduKuriste haridusseltsist käis koristustalgutel ligi paarkümmend inimest. Kuid sügis, mil toimub renoveeritud seltsimaja avapidu, on alles kaugel, tööd veel palju. Haridusseltsi liikmed olid seepärast koristustalgutel täiega väljas. Iseäranis hoos oli meespool. Kümmekond meeshinge koristustöödel on tõeline jõud isegi suuremate külade ettevõtmistel.

Kuriste seltsimaja asub Taterma külas. Kuriste kirik samuti. Seltsimaja ongi endine Kuriste kirikukooli hoone. 2003. aastal välja antud teaberaamatus "Hiiumaa ringteed" Taterma küla ei mainita.

Kohalik legend räägib, et siinkandis ööbinud kunagi tatarlased. See pole päris kindel, kuid Tatterid on siin elupõliselt elanud. Ilmselt vajab teaberaamatu uustrükk pisut redigeerimist, aga praegu on nii, nagu pealkirjas üleval. Seepärast küsivad paljud hiidlasedki, kus see Kuriste piltilusaks remonditud kirik õieti asub, kas Kuril. Ei. Kuril asuvad Kuri kiriku varemed ja Kuri seltsimaja.

Kuriste seltsimaja renoveerimine Euroopa rahadega on samuti lõpusirgel ja 8. septembril toimub haridusseltsi aastapäevapidu koos maja sissepühitsemisega metropoliit Stefanuse poolt. Kirikus laulab sel puhul segakoor Hiiula. Uudistajatele teadmiseks, et Taterma küla Kuriste kirikut ja seltsimaja maksab hiidlasel kindlasti uudistama tulla, sest sisustamisel on ka kunstnik Ülo Soosteri memoriaaltuba. Süda-Hiiumaa teed on muidugi põhjatult tolmused, aga see ju ökoloogiliselt puhas tolm.

 

Põhjust tulla on juba 11. mail. Kell 11 algab siis Dan Lukase juhtimisel Kuriste kirikaias muinsuskaitsekuu raames toimuv kiviaia taastamise talgu- ja õppepäev. Kõik huvilised ja muinsuskaitse toetajad on väga oodatud.

Artikkel ilmus ajalehes Hiiu Nädal 10.05.2012