Visaduse ime. Pilt: Hillar Padu

Kuriste haridusseltsi visaduse ime

Visaduse ime. Pilt: Hillar PaduLaupäeval korraldas Kuriste haridusselts küladepäeva, mille käigus pandi algus ka seltsi raamatukogule. Sõbrahinnaga oli omatoodangu letis raamatukogu toetamiseks müügil kahe tuntud preester-muusiku Urmas Nageli ja Sakarias Leppiku vastne autoriplaat "Kirgmaastik".

Kümme aastat tagasi, kui Männamaa rahvamaja esinduslikus hoones Hiiumaa suurkogu asutati, tõdeti, et pärast rahvamaja avamist 1985. aastal pole selles külas korraga parklatäit esindusautosid enam nähtud. Männamaa oli taas kaardil. Kuriste kandi rahvas alles õppis ja pidas plaane.

Kui läinud laupäeval Kuriste haridusseltsi küladepäevale jõudsin, oli vastselt ennistatud seltsimaja esine autosid täis. Võileivahinnaga erastatud Männamaa rahvamaja on nüüdseks 850 000 krooni eest müüa pakutav ärareostatud tondiöömaja, aga Kuriste kunagine koolimaja särab ja töötab, limusiinid maja ees kui kröösuste grüünepeol.

Kuriste kandi külade külaelumisjonärid Leida Kraavik, Ester Teppart, Hille Kõrva jt võisid küladepäevale kokkusõitnuile uhkusega seltsimaja tutvustada. Süda-Hiiumaa külades elatakse euromalli kvaliteedis, puhas õhk peale selle. Aga pooled tööd veel ees. Raha tuleb Brüsselist, kui on nutti ja visadust küsida. Rõõmustama peab külaelumisjonäride üle, tänu kelle visaduse imele hoitakse külade seltsielul veel hing sees. Ja seltsielu nooreneb, mis on eriti rõõmustav.

Küladepäev ise kulges traditsioonilises plaanis. Väike kohalike saaduste väljamüük, väike isetegevus ja ühislaulmine, kohvilaud, arupidamised naaberkülaseltside esindajatega. Üllatuskülalised olid Tuuru maja uus tegevdirektor Imbi Nurmoja ja Kuriste õigeusukiriku preester isa Sakarias Leppik. Temalt asjakohane ettepanek: alustame üheskoos hiiu rahvalaulude õppimist ja tutvustamist.

Aasta pärast peaks seltsimaja valmis saama. Siis jõuavad riiulisse haridusseltsile kiriku poolt kingitud raamatud. "Haridusselts ilma raamatukoguta pole tõsiselt võetav," ütles Jaan J. Leppik ja pani omatoodangu letti sõbrahinnaga müüki kahe tuntud preester-muusiku Urmas Nageli ja Sakarias Leppiku vastse autoriplaadi "Kirgmaastik". Plaadikaanel autorite tänusõnad: "Aituma, mõned üle Räpina ja Hiiumaa lennanud linnud ning Peipsi kalad sudak ja latik."

(Pilte vt Hiiu Nädala fotoalbumist www.hiiunadal.ee

Artikkel ilmus ajalehes Hiiu Nädal 21.10.2010