Kuriste küla aasta küla konkursil

Tänavu osalevad liikumise Kodukant aasta küla konkursil Käina valla Kuriste kandi külad.
Sel aastal esitas Kodukant Hiiumaa aasta küla nominendiks Kuriste külade piirkonna ehk Ligema, Taterma, Lelu, Ühtri, Aadma ja Kuriste külad.
Konkursi hindamiskomisjon eesotsas riigikogu esimehe Eiki Nestoriga käis Hiiumaal 5. juulil ning tegi ringreisi piirkonna majapidamistes ja ettevõtetes.
Vaatamist ja uudistamist oli küllaga, sest igal külal on oma tõmbenumbrid: Kuriste õigeusukirik, Kuriste seltsimaja, Ühtri kool, Aadma mõis, Ülo Soosteri sünnimaja ja muudki.

See on piirkond, kus igas peres midagi toimetatakse ja tehakse: tegusaid inimesi jätkub igasse majapidamisse,” tunnustas Kodukant Hiiumaa juhatuse liige Ester Tammis.
Piirkonnas on palju talusid, eraettevõtjaid, kes ise omale töökoha loonud, aga paljud käivad raha teenimas ka ümbruskonna plastitööstustes.
Siiakanti leidis endale kodu ettevõtja Märt Treier, kes korraldab loenguid, kontserte ja kokkusaamisi, mis külarahva jaoks tasuta. “Ta tegi selle koha kohe uueks ja elavaks,” hindas Kuriste külaseltsi esinaine Ester Teppart.
Komisjoni liikmed külastasid ka vigursaagija Maire Põldma kodu, mis sarnaneb vabaõhunäitusega. Siin on igat masti puidust skulptuure, mis perenaise kätetööna puupakust välja saetud. Neid jätkub isegi bussipeatusesse ja tee äärde – nii on see paik üsna omanäoline.
Endale lõi siiakanti töökoha, Taterma taimeaia, ka Reet Teigar. Samuti on sealkandi külades hulk talunikke, kes kasvatavad loomi ja harivad põldu.
Süda-Hiiumaa külad kipuvad tavalistest turismimarsruutidest eemale jääma. See-eest on nii siinkandi püsielanikest kui suvekodu omanikest saanud oma küla patrioodid.
“See maalapike on meil kõigil hinges,” kinnitas Teppart.
Vallavanem ei uskunud
“Õige külaliikumine hakkabki pihta ikka ääremaadelt, mitte endistest kolhoosikeskustest,” ütles ka Käina vallavanem Omar Jõpiselg. Tema sõnul on keskustes küll palju inimesi, aga kõik nohistavad pigem omaette.
“Siin on külaselts käima läinud ja piirkonnas pole ka peremeheta ja lagunevaid-mahajäetud hooneid,” kiitis vallavanem.
Ta tunnistas, et ei uskunud, et külaseltsi maja, endine õigeusukiriku pastoraadihoone, suudetakse taastada. Lasus see suur ülesanne ju põhiliselt kolme kohaliku naise, Ester Tepparti, Hille Kõrva ja Leida Kraaviku õlul. “See oli küllalt enesetapjalik ettevõtmine,” nentis Jõpiselg.
Tagantjärele on üks neist kolmest, Hille Kõrva, ka ise imestanud, miks küll ta oma maja tagatiseks pani, et külamaja jaoks pangast laenu saada. Nüüd aga on külakeskus seltsimaja näol nii kohalike kui ka külaliste jaoks kena koht kokkusaamisteks. Ja kus käib vilgas seltsielu, sinna tuleb ka rahvas elama.
Iga kahe aasta järel toimub Eesti külade maapäev ja seal tunnustatakse tublisid Eestimaa külasid. Aasta küla 2017 kuulutatakse välja Eesti külade maapäeval 4. augustil Viljandimaal.

http://www.hiiuleht.ee/2017/08/kuriste-kula-aasta-kula-konkursil/